Optimalizace datového centra

Každý provozovatel datového centra dříve či později narazí na velmi náročný úkol: jak efektivně uchladit stále vyšší hustotu instalované techniky s patřičně koncentrovaným ztrátovým tepelným výkonem a – samozřejmě – jak to udělat bezpečně a co nejlevněji. Optimalizace datového centra, vhodné nastavení zařízení a kombinace doplňkových aktivních i pasivních prvků nám pomůže dosáhnout potřebné účinnosti s přijatelnými náklady a zároveň vytvořit prostor pro budoucí rozvoj datacentra.

optimalizace-datoveho-centra

Ke skutečně účinné optimalizaci datového centra je potřeba širší spektrum informací, než je jeho velikost a celkové ztrátové teplo, resp. příkon všech technologií. Kromě instalované tepelné zátěže musíme zmapovat její rozložení, především pak oblasti s vyšší hustotou technologií. Jaký se např. plánuje maximální výkon na jeden stojan dnes a jaký se předpokládá za 2 až 3 roky? Pozornost je třeba věnovat i celkovým nákladům na vlastnictví (TCO).

V případě zájmu o optimalizaci datového centra, měření efektivity, efektivní chlazení serverů, flexibilní monitoring datacentra či návrh dle konceptu efektivní non-IT infrastruktury CDIA se na nás neváhejte obrátit.

Chcete snížit provozní náklady serverovny či datového centra? Nebo navýšit výpočetní kapacity bez zvyšování spotřeby energie? Pak potřebujete vyladit především non-IT část infrastruktury. Ačkoliv lze pracovat i se spotřebou ICT techniky, hlavním žroutem energie a zároveň příležitostí k výrazným úsporám a zvýšení efektivity bývá systém chlazení a napájení. Více v článku zde (PDF, 2,3MB).

Nové strategie optimalizace datacenter a jejich řízení zde (PDF, 2,7MB, EN).

Optimalizace datového centra - příklady používaných zařízení:

Lehké uzavření uličky, usměrnění toku vzduchu

AST Corridor
  • rychlé a flexibilní 
  • jen panely či pevný strop s možností dalších instalací
  • nízká cena

Uzavření horké či studené uličky

CUBO horká ulička
  • precizní fyzické oddělení uličky
  • uzamykatelné dveře
  • lze s chlazením podlahou i mezi racky

Související