AST Modular kontejnerová záložní datacentra u petrolejového giganta v Ománu

Datum: 25.10.2013
AST Modular v polovině roku úspěšné dokončil projekt modulárního datacentra pro společnost Petroleum Development Oman v sultanátu Oman. Kontejnerová datová centra od AST Modular zde podporují nouzový záložní plán společnosti PDO pro případ neštěstí.

Modulární řešení zde hrají doslova kritickou úlohu, jejich hlavní funkcí je totiž předcházet neštěstí a vyloučit nefunkčnost IT infrastruktury PDO v případě běžných výpadků zařízení, ale také přírodních pohrom, kdy na ní leží zodpovědný úkol rychle obnovit plnou funkčnost.

 Inženýrský tým společnosti AST Modular navrhl jako řešení dvojité kontejnerizované datacentrum, které je plně přizpůsobeno požadavkům PDO. Protože jsou kontejnery umístěny venku v nehostinném prostředí, byly vybaveny tak, aby v plném provozu odolaly venkovní teploty až 55 °C (131 °F). Datacentra jsou samozřejmě také chráněna proti ohni, prachu, průniku vody a vybavena vestibulem, který zaručí IT prostředí bez písku pro bezpečný provoz a údržbu, takže celé řešení připomíná spíše vybavení pro armádu.

Konfigurace: jak takové řešení vypadá?

První z dvojitých datacenter obsahuje 16 racků po 10 kW/rack ve 2N elektrické konfiguraci a obsahujezdvojené vodivé plechy, ATS, strukturální kabeláž, RMS, kontrolu přístupu, detektor požáru a hasící systém. Přídavné kontejnerizované datacentrum 40’ ISO obsahuje 6 chladících modulů HCX (Hot Corridor Exchangers, horkých chodbových měničů), jeden UPS, dále vestibul a pracovní prostor pro dva operátory. Moduly HCX jsou speciální moduly společnosti AST Modular využívající chlazenou vodu, speciálně navržené pro prostředí kontejnerizovaných datacenter. Moduly HCX, ideální pro omezené plochy, kde je málo místa, poskytují datacentru velmi stabilní a efektivní chlazení díky své schopnosti pracovat při teplotě příchozí vody 17 °C.

Hlavní výhody

Vzhledem k tomu, že bezpečnost je pro PDO nejpřednější prioritou, kontejnery mají některé následující vlastnosti: 2 hodinová odolnost vůči ohni, 22 dB EMI/RFI ochrana, voděvzdorné a prachuvzdorné IP 66 v souladu s normou EN6059, dveře WK4 odolné proti vandalismu v souladu s normou EN 1627. Společně s bezpečností jsou klíčovými faktory, které stojí za úspěšným dokončením projektu, design a výrobní proces vyvinutý na míru.

 Kontejnerizovaná datacentra jsou plně flexibilní a mohou integrovat proměnlivé množství racků různých velikostí s nízkou či vysokou energetickou hustotou a s různými úrovněmi TIER konfigurací. PDO také požadovala, aby datacentra byla mobilní pro případ pozdějšího stěhování. Po úspěšném továrním testu FAT (Factory Acceptance Test) provedeným společně s klientem ve Španělsku byly kontejnery poslány do Ománu a do dvou týdnů se již nacházeli v plném provozu.

 „Naše řešení je vysoce energeticky efektivní, plug & play, přenosné, odolné vůči nehostinnému prostředí a předpřipravené. Na rozdíl od naší konkurence, která nabízí standardní modely, jsme zcela oddáni potřebám našich zákazníků a nabízíme řešení na míru. Výhody tohoto přístupu jsou obzvláště patrné mimo standardní podnikové využití v oboru jako je O&G, kde je třeba se vypořádat s drsnými podmínkami prostředí. Toto není náš první projekt v oblasti O&G a jsme šťastni, že PDO a další vedoucí hráči na poli O&G v přilehlých oblastech vnímají tuto přidanou hodnotu, kterou nabízíme jako klíčovou,“ shrnuje přednosti tohoto řešení Pablo Fernandez, ředitel obchodu a rozvoje v AST Modular.