Energeticky nejúspornější datacentrum světa je od AST Modular

Datum: 25.10.2013
Nejčastěji skloňovanými termíny v souvislosti se světem moderních datacenter jsou modularita, mobilita a zelená řešení. Modulární datacentra od AST Modular, která naleznete v nabídce společnosti COMPLETE CZ, představují čirou esenci uvedených pojmů.

Energeticky nejúspornější datacentrum na světě stojí díky řešení AST Modular na Islandu

Datacentrum Advania Thor přidalo na jaře novou kapacitu svého ekologického datacentra v Rejkjavíku, celý projekt je přitom vybudován právě s pomocí řešení AST Modular. Advania Thor (člen skupiny Advania)  je islandský ISP a webhoster, který nabízí možnost hostingu s velmi nízkými emisemi CO2.

Samotné rozšíření sestává z přidaných 105 m2 modulárního bílého prostoru, který je chlazen technologií NFC od AST Modular s nepřímým free-coolingem. Z datacentra Advania Thor se tak stává jedno z energeticky nejúspornějších, ne-li rovnou nejúspornější datacentrum na světě.

Modulárně řešený projekt je rozdělen do několika fází, z nichž první byla dokončena v roce 2009 jako „proof of concept“ a sestávala z jednoho kontejnerizovaného 40’ datacentra se 17 IT racky po 14 kw p/rack a modulární datacentrové místnosti s 50 IT racky po 7 kw p/rack. Fáze 2, která se dokončuje nyní, zahrnuje jednu modulární datacentrovou místnost o rozloze 105 m2 a jednu oddělenou chladící místnost o rozloze 45 m2 s 8 free-coolingovými moduly v konfiguraci N + 1. Celé datacentrum běží pod integrovaným systémem SCADA a díky ultra výkonným výměníkům tepla se vzduchem od AST dosahuje PUE 1,16.

Řešení je navrženo tak, aby bylo plně konfigurovatelné a upgradovatelné. Přídavný datacentrový prostor byl vybudován s minimálními upgrady v oblasti elektřiny a mechaniky a byl dokončen za méně než 2 měsíce včetně poslání veškerých potřebných komponent z Barcelony na Island.

Nejnovější rozšíření ukazuje, že předpřipravené možnosti pro datacentra – ať už jde o kontejnerizované nebo modulární – pomáhají zákazníkům dosáhnout rychlého capexového růstu. Na druhé straně nepřímý free-cooling NFC minimalizuje Opex a je zárukou bezpečnosti protože Island může být místem s vysokou koncentrací sopečného popílku a externích kontaminantů.

„Island je velmi konkurenční země v oblasti datacenter. Výborná dostupnost přírodní zelené a cenově dostupné geotermální energie spolu s nízkými venkovními teplotami a schopnými IT profesionály nám umožňují nabízet prvotřídní službu za velmi nízkou cenu,“ zdůvodnil volbu modulárního řešení s volným chlazením Ægir Rafn Magnússon, obchodní ředitel společnosti Advania Data Centers.