Natural Free-Cooling s PUE 1,07

Datum: 13.8.2012
Unikátně efektivní a přitom vysoce bezpečné řešení volného chlazení datových center a dalších technologických prostor je již v ČR.

Nevídané parametry efektivity provozu větších ICT prostor přináší patentovaný systém volného chlazení AST Natural Free-Cooling (NFC), který dosahuje v našich zeměpisných šířkách nevídané efektivity – PUE 1,1 – a ve Skandinávii dokonce 1,07. To znamená, že na 1 kW příkonu ICT techniky stačí v průměru 100 W, resp. 70 W pro obslužné technologie. Díky tomu lze odvodit, že investice do speciální technologie se vrátí během 1,6 roku.

AST NFC

Klíč k úspěchu tkví v přirozeném, tzv. přírodním chlazení - AST Natural Free-Cooling dokáže pracovat v režimu 100% free-coolingu až do venkovní teploty 24 °C. V případě naší republiky se jedná o celých 82,8 % hodin v roce. V případě vyšších venkovních teplot je aktivován systém adiabatického chlazení (ostřiku vnější strany výměníku) a v případě extra vysokých teplot je zapnuto strojní dochlazování. Systém maximálně využívá venkovní chladný vzduch a přitom zajišťuje dokonalé oddělení vnitřních prostor a brání jejich kontaminaci. Zařízení AST NFC je možné doplnit do systému chlazení stavajícího klasického datového centra, použít v nových instalacích a rovněž v kombinaci s modulárním (kontejnerovým) datacentrem.

Kontejnerové datacentrum je vybaveno výměníkovým systémem, který efektivně řídí distribuci vzduchu do studené a horké uličky a upravuje potřebným způsobem jeho vlhkost. Systém zvládne obsloužit stojany s hustotou technologií až 20 kW/rack. Modulární datové centrum AST přináší kromě vysoké provozní efektivity rovněž výhody rychlého uvedení do provozu a vysokého stupně zabezpečení uvnitř instalovaných technologií. Robustnost celého řešení podporuje i systém chlazení, který neobsahuje pohyblivé části a případné selhání jedné součásti nemůže ohrozit fungování celého systému. Díky pasivnímu výměníku vyžaduje oproti běžným systémům menší údržbu a externí řízení.